Translate / Übersetzen / Traducir / 翻译

Jules Verne - 2890 YILINDAJules Verne'in bu küçük bilim kurgu öyküsünde şaşılası derecede isabetli olarak öngördüğü bilimsel gelişmelerin bazılarının gerçekleşmesi için bin yıl beklememiz gerekmedi. Yüz küsur yıl içinde hem de fazlasıyla gerçekleşiverdi, bilhassa medya konusundaki öngörüleri, özellikle internetin ve yapay zekanın başını çektiği bilgi ve iletişim teknolojileri sayesinde. 

Tek bir dünya egemeni büyük patron yerine ortak paydada buluşup dünya halklarını sömüren onlarca Francis Bennett var günümüz dünyasında. Kim olduklarını anlamak için dünya hükümetlerini parmaklarının ucunda oynatan merkez bankalarının ve para piyasalarının arkasındaki ailelere ve teknoloji dünyasının dolar milyarderlerine bakmak yeterli. Bir de onların kuyruk dümenine girip kendi hırs ve ikballerini ülkelerinin çıkarlarından üstün tutan siyasi liderler...

Bu konuda şanslı olup olmadığımız konusunda ise emin değilim açıkçası. Güçlü kötülerin iyilerden daha muktedir olduğu bu dünyada bilim ve teknolojideki gelişmeler insanlığın ve doğanın hayrına olmayacak gibi. Yine de umut fakirin ekmeğidir diyelim ve insanlığın kendi kendisini imha etmemesi için birlik olalım, mücadele edelim. 

Her şey bireyle başlar...


Jules Gabriel Verne 
(1828-1905)


©

Yorum Gönder

0 Yorumlar